INTEL 10TH GEN PROCESSOR CORE I5-10400-2.9GHZ-12MB
Price:
16,300.00 ৳
Toshiba Canvio Basic 2TB External Hard Disk Drive
9,900.00 ৳
Havit Gamenote H2042d RGB Wired Gaming Headphone
https://www.dolphin.com.bd/web/image/product.template/25055/image_1920?unique=affbf74
Key Features
Model: Intel Core i5-10400
Clock Speed:2.90 GHz up to 4.30 GHz
Cores-6 & Threads-12
12 MB SmartCache
Intel UHD Graphics 630
Call for Price
Share :
Specification
Basic Information
Base Frequency2.90 GHz
Maximum Turbo Frequency4.30 GHz
Cache12 MB SmartCache
Cores6
Threads12
Default TDP65 W
Memory Specifications
Maximum Size128 GB
Maximum Speed2666
TypeDDR4
Max Number of Channels2
Graphics Specifications
Processor GraphicsIntel UHD Graphics 630
Base Frequency350 MHz
Max Dynamic Frequency1.10 GHz
Max Video Memory64 GB
Max ResolutionMax Resolution (HDMI 1.4): 4096x2304@30Hz
Max Resolution (DP)‡: 4096x2304@60Hz
Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel): 4096x2304@60Hz
Core Count6
Warranty Information
Manufacturing Warranty03 Years Warranty (No Warranty for Fan or Cooler)
Description
Intel 10th Gen Core i5-10400 Processor
Core Benefits of the Processor
Intel 10th Generation Core i5-10400 Processor has a base frequency of 2.90 GHz that can be reached as max turbo frequency at 4.30 GHz. It has the SmartCache of 12 MB containing 6 cores and 12 threads. With a bus speed of 8 GT/s DMI3, it has a thermal design power (TDP) rating of 65W. This latest microchip has a few expansion options such as 3.0 PCI express revision having configured up to 1x16, 2x8, 1x8+2x4, and a maximum of 16 lanes. Considering the memory this processor has a dual-channel of max 128GB of the size that supports up to DDR4-2666 bus speed. Intel 10th Gen Core i5-10400 Processor 03 Years Warranty (No Warranty for Fan or Cooler)